Hayvansever Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Hayvan Koruma Kanunu Uygulaması İçin Bakanlığa Dilekçe Örneği

Hayvan Koruma Kanunu Uygulaması İçin Bakanlığa Dilekçe Örneği

Tarih 15 Mart 2012, 01:26 Editör Tuba Çetinbaş

Can dostumuz olan hayvanların korunmasına yönelik girişimler maalesef ki yeterli seviyede değildir. Bu nedenle, duyarlı olan herkes dilekçe yazmaya davet edilmektedir.


Aşağıda örneği verilen dilekçeyi, kopyala yapıştır yöntemiyle ekledikten sonra ADINIZI VE TC. KİMLİK NUMARANIZI lütfen aşağıdaki adreslere gönderiniz. Ad ve kimlik no yazılmayan dilekçeler kabul olmamaktadır. Bilgilerinize arz ederim.
 
 
 
İÇ İŞLERİ BAKANLIK MAKAMINA
ANKARA

24.06.2004 tarihinde kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na rağmen yurdumuzun dört bir yanından hayvan katliamlarının günümüzde de süregeldiği basına yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır.

Bizler hayvan hakları savunucuları olarak yaşanan olaylar karşısında yerel yöneticiler ile mülki idare amirlerine durumu bildirdiğimizde, çoğu zaman akıl almaz ithamlara ve yakışıksız tepkilere maruz kalıyoruz. Bir yasa yürürlüğe girdiğinde, yasaya bütün vatandaşlar gibi yerel yöneticiler ve mülki idare amirleri de uymak ve yasayı uygulamak zorundadır.

Adı geçen kanunun 4. maddesinde ‘’Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:

a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.

b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.

c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

d) Hiçbir maddî kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insanî ve vicdanî sorumluluklarla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen koşulları taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin teşviki ve bu kapsamda eşgüdüm sağlanması esastır.
 
e) Nesli yok olma tehlikesi altında bulunan tür ve bunların yaşama ortamlarının korunması esastır.
f) Yabani hayvanların yaşama ortamlarından koparılmaması, doğada serbestçe yaşayan bir hayvanın yakalanıp özgürlükten yoksun bırakılmaması esastır.

g) Hayvanların korunması ve rahat yaşamalarının sağlanmasında; insanlarla diğer hayvanların hijyen, sağlık ve güvenlikleri de dikkate alınmalıdır.

h) Hayvanların türüne özgü şartlarda bakılması, beslenmesi, barındırılma ve taşınması esastır.

ı) Hayvanları taşıyan ve taşıtanlar onları türüne ve özelliğine uygun ortam ve şartlarda taşımalı, taşıma sırasında beslemeli ve bakımını yapmalıdırlar.

j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.

k) Kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla, toplu yaşanan yerlerde beslenen ve barındırılan kedi ve köpeklerin sahiplerince kısırlaştırılması esastır. Bununla birlikte, söz konusu hayvanlarını yavrulatmak isteyenler, doğacak yavruları belediyece kayıt altına aldırarak bakmakla ve/veya dağıtımını yapmakla yükümlüdür.’’ Hükümleri yer almasına rağmen, günümüzde hala bir çok belediyenin bir hayvan bakımevine sahip olmadığı, bakım evi kurulan bir çok il ve ilçede hayvanların bakımlarının yeterince sağlanmadığı, mevsimsel değişimlere göre barınak koşullarında iyileştirme yapılmadığı ve yazın sıcaktan su kaybederek, kışın soğuktan donarak öldükleri, hastalandıklarında yeterli tıbbi bakım yapılmadığı bilinmektedir.

Yine 4. maddenin (f) bendinde yer alan hükme rağmen, ülkemizde özgürlükleri gasp edilen vahşi doğaya ait hayvanların gösterilerine izin verilmekte, hemen her geçen gün başta İstanbul olmak üzere çeşitli turistlik bölgelerde yunus parkları açılmaktadır. Gerekli izinler alınmadan bu tür faaliyetlerde bulunulması mümkün değilken, kanunun bu hükmüne rağmen hangi yasaya göre izin verilmektedir bu faaliyetlere?
 
(Yukarıdakilerin hepsini kopyalayıp mailinize yapıştırınız ve aşağıdaki adreslere gönderiniz)
 
GÖNDERİLECEK ADRESLER:
 
Müsteşarlık Makamı - mustesarlik@icisleri.gov.tr
Genel Sekreterlik - gsekreter@icisleri.gov.tr
Özel Kalem Müdürlüğü - ozelkalem@icisleri.gov.tr
İller İdaresi Gn. Md. - illeridaresi@icisleri.gov.tr
Mahalli İdareler Gn. Md. - mahalli@mahalli-idareler.gov.tr
Mahalli İdareler Kontrolörler Başkanlığı - kontrolorler@icisleri.gov.tr
Dernekler Dairesi Başkanlığı - dernekler@icisleri.gov.tr
Teftiş Kurulu Başkanlığı - teftis@icisleri.gov.tr
Strateji Geliştirme Başkanlığı - sgb@icisleri.gov.tr
Hukuk Müşavirliği - hukuk@icisleri.gov.tr
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği - basin@icisleri.gov.tr
İç Denetim Birimi Başkanlığı - icdenetim@icisleri.gov.tr

Bu haber 4205 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sizden Gelenler

Can Evlat Edinmeden Önce Mutlaka Okuyunuz!

Can Evlat Edinmeden Önce Mutlaka Okuyunuz! MODA OLDUĞU İÇİN, BALKONDA BESLEMEK İÇİN, ARKADAŞINIZIN KEDİ/KÖPEĞİ YAVRULADIĞI İÇİN BİR CANLININ SORUMLULUĞUNU "SO...

Avşa Adası'nda Açlıkla Mücadele Eden Canlara Mama Yardımı

Avşa Adası'nda Açlıkla Mücadele Eden Canlara Mama Yardımı BALIKESİR-Avşa Adası Az sayıda insanın bulunduğu adada, sokak canları açlıkla mücadele ediyor. 20 Nisan 2015 gun...
Dayanılmaz Olan Aslında Yaşam Değil de İnsanlar mı?01 Kasım 2014

ANKET

Türkiye'de Hayvanların En Büyük Sorunu Sizce Hangisidir?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi